Dovolená s obytným vozem


Cestování s obytným vozem může být skvělým způsobem, jak si užít rodinnou dovolenou a prozkoumat krásy Evropy po svém. Pokud jste začátečník, může být cestování s obytným vozem trochu stresující, ale s několika jednoduchými kroky a tipy můžete zažít skvělou dovolenou s pocitem domova na kolech.

Výběr správného obytného vozu

Prvním krokem k úspěšnému cestování s obytným vozem je důležitý výběr toho správného vozu pro vaše potřeby. Existuje několik různých typů a velikostí obytných vozů. Primárně vycházejte z počtu osob, které budou obytným vozem cestovat, to je takový odrazový můstek a dále pak se rozhodujete, co nejlépe vyhovuje vašim potřebám a požadavkům. Pokud jste nováček a nikdy jste obytný vůz neřídili, doporučujeme zvolit menší obytný vůz, který bude lépe ovladatelný na silnici a snáze s ním všude projedete.

Plánování trasy

Plánování trasy předem vám může ušetřit spoustu stresu a potenciálních problémů za vaší vysněnou dovolenou. Máte již vytyčené body, kterými chcete projet nebo znáte jen vaší cílovou destinaci a nevíte, kudy se do ní dostat? Zvažte, kudy chcete jet, jestli raději snadno a rychle po dálnici nebo se "kochat" krajinou po okrskách. Dále si zkontrolujte a zjistěte, kde můžete s obytným vozem zaparkovat, kde můžete přespat a podobně. V dnešní době se hojně využívá tzv. „stellplatzů“. Existuje spousta chytrých aplikací, které vám pomohou tato místa najít. Patří mezi ně například: park4night.com, camping.info, camperguru.com nebo bezkempu.cz. Dále je také důležité si zjistit poplatky za dálniční známky, případně mýtné v zemích, kterými budete projíždět. Obytné vozy do 3,5 tuny spadají do stejné kategorie jako osobní vozy (kategorie M1), ale v některých zemích i tyto obytné vozy mohou rozdělovat do dalších kategorií. Vše zjistíte na oficiálních portálech mýtných systémů v jednotlivých zemí, kde si můžete i dálniční známku koupit online předem a na cestě už pak nemusíte nic řešit. Plánování trasy tedy rozhodně doporučujeme, obzvlášť pokud jedete někam do neznáma. Ušetří vám to i čas, který chcete věnovat vaší dovolené.

Vybavení obytného vozu

Ujistěte se, že váš obytný vůz je plně vybaven pro vaší cestu. To zahrnuje nejen zásoby jídla, pití, ale i další věci, které považujete za důležité pro váš komfort a typ dovolené. Podle velikosti úložných a nákladových prostor a doložitelnosti obytného vozu si sbalte vše potřebné, co vám vaší dovolenou zpříjemní a usnadní. Pokud byste cokoliv zapomněli, potřebné vybavení můžete dokoupit v kterémkoliv obchodu s kempingovým vybavením po celé Evropě. Často tyto obchody bývají i ve větších kempech. Pokud si obytný vůz pronajímáte, měli byste být informováni o vybavení, které je k dispozici, abyste mohli plánovat podle toho. Ve spoustě půjčoven a naše není výjimkou, je k dispozici vybavení, které běžně doma nemusíte mít, a tak tyto věci není třeba shánět.

Bezpečnost na silnici

Bezpečnost na silnici by měla být vaší nejvyšší prioritou při cestování s obytným vozem. Mějte na paměti, že obytný vůz je zpravidla těžší než osobní vůz a má tedy delší brzdnou dráhu a potřebuje větší prostor pro otáčení, takže je důležité být opatrný a nejezdit rychle, koneckonců jedete si v klidu užít dovolenou, kdy i samotná cesta má své kouzlo. Výhodou cestování s obytným vozem je, že když na sobě začnete cítit únavu, tak si zastavíte na nejbližším parkovišti a jdete si lehnout do postele.

"Už tam budem?"

Klasická otázka všech nedočkavých dětí, které se stejně jako vy těší na dovolenou a tuto otázku vám na dlouhé cestě pravděpodobně položí nespočetněkrát. Cestování s obytným vozem nabízí spoustu možností, jak si i samotnou cestu za vašim cílem zpříjemnit. Po cestě budete jistě míjet spoustu zajímavých a lákavých míst, které stojí za navštívení. Tím si vaší cestu rozkouskujete a řízení vás bude jistě i víc bavit. Naplánování dalších výletů v okolí vaší trasy je určitě příjemné a celkově přidá na zážitku z dovolené. Jakmile přijedete na místo, kde chcete strávit vaší dovolenou, například do kempu, čeká vás příprava obytného vozu z režimu jízdy na režim stání/kempování chcete-li. V současné době jsou moderní obytné vozy uživatelsky velmi jednoduché, a tudíž „zakempování se“ na místě vám nezabere dlouhou chvíli. Důležité je alespoň okem zkontrolovat polohu vašeho vozu, abyste nestáli nějak nakřivo, případně využít najížděcích klínů pro vyrovnání a pak už jen připojit obytný vůz na elektrický proud, pokud je k dispozici, roztáhnout markýzu, vyložit kempingové vybavení a vaše dovolená tak může začít.

Tak to celé a nejen to pojďte zkusit a zažít s námi a přivezte si tak spoustu skvělých zážitků. Jednoduchá online rezervace obytného vozu přes tlačítko níže.

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.